stat4u

Jak dobrać korepetycje.

Uczniowie, którzy gorzej radzą sobie z nauką, w obliczu zbliżającej się matury muszą podejmować różne kroki gwarantujące im nadrobienie zaległości i powtórzenie tego, co już przyswoili w trakcie nauki w liceum. Czasami rozwiązaniem są korepetycje, zwłaszcza gdy ktoś może pozwolić sobie na korzystanie z pomocy fachowców i nie umie samodzielnie zorganizować sobie czasu tak, by jak najwięcej zyskać.

Korepetycje mogą być prowadzone przez nauczycieli prowadzących naukę danych przedmiotów, dobrze znanych uczniom lub przez nauczycieli, którzy wprawdzie nie uczą ich osobiście, ale pracują w tej samej placówce. Bardzo często korepetycje z różnych przedmiotów realizują również osoby, które nie są nauczycielami – być może dopiero nimi będą (studenci ostatnich lat wybranych kierunków), lub po prostu dobrze czują się w danej dziedzinie. Wybór prowadzącego korepetycje jest bardzo istotny, ponieważ czasu jest za mało, by pozwolić sobie na jego tracenie. W dodatku kosztuje, za godzinę korepetycji zapłacimy od 15 do 40 zł albo nawet więcej (rzadko).

Z korepetycjami jest tak jak z zajęciami pozalekcyjnymi – nie należy z nimi przesadzać. Optymalną ilością są dwie – cztery godziny tygodniowo, oczywiście liczba ta może wzrosnąć, gdy komuś bardzo zależy i chciałby wypaść jak  najlepiej na maturze, a termin zbliża się wielkimi krokami. Warto skupić się na przedmiotach obowiązkowych bądź tych, z których mamy zaległości, pamiętajmy, że samodzielnie też musimy dużo zrobić. Korepetycje przed maturą mają często charakter repetytoryjny, są bardzo skondensowane, stąd ich nasilenie nie jest korzystnym rozwiązaniem – efekty będą niewielkie lub w ogóle przeciwne do oczekiwanych. Nie powinniśmy wpędzać się w dodatkowy stres, dlatego też zajęć nie może być zbyt dużo, bo zamiast powtarzać wiadomości/pogłębiać wiedzę, będziemy z niepokojem oczekiwać na kolejne spotkanie z nauczycielem i w dodatku w stresie gorzej przyswoimy nowe/utrwalimy już posiadane wiadomości.

Można rozejrzeć się za specjalnym rodzajem korepetycji, z pewnością znajdziemy kursy przygotowawcze do matury, prowadzone często przez osoby z doświadczeniem. Oferty przez nie prezentowane pojawiają się corocznie w serwisach z ogłoszeniami czy w innych tego typu miejscach, a więc jeśli mamy ochotę skorzystać z takiej formy przedmaturalnej pomocy, zróbmy to. Najczęściej oferty dotyczą języka polskiego, obcego i matematyki. Uwaga! Osoby z kiepskimi ocenami z wymienionych przedmiotów nie są zbyt dobre w osądzaniu, czy dany nauczyciel (niekoniecznie faktycznie nauczyciel) dysponuje odpowiednią wiedzą. Jeśli trafimy na kogoś, kto po prostu chce się dorobić kosztem naiwnych (nie bójmy się takich określeń), nasze zyski nie będą zbyt duże. Warto dlatego korzystać ze sprawdzonych ogłoszeń, prosić o wsparcie tych, których doświadczenia i wiedzy jesteśmy pewni.

Korepetycje niekoniecznie są domeną słabych uczniów. Przygotowywanie się do matury w tej formie realizują również ci, którym zależy na osiągnięciu maksymalnych wyników, a nie sześćdziesięciu, siedemdziesięciu procent. Przeważnie znalezienie specjalisty, który nas podszkoli, nie jest zbyt trudne – to przecież „tylko” matura. Osoby zdolne mają lepszą możliwość sprawdzić, jak fachowo podchodzi do nauki wybrany nauczyciel i czy sprawdza się w podjętej roli.

Na szczególną uwagę zasługują korepetycje z języków obcych. Można pokusić się o pracę z native speakerem (osobą posługującą się danym językiem od urodzenia, mieszkańcem danego kraju). Praca nad teorią będzie wtedy bardzo owocna, a ćwiczenia praktyczne przydadzą się bardzo w ramach przygotowań do egzaminu ustnego na dowolnym poziomie.