stat4u

Jak wybrać temat do prezentacji maturalnej?

Czym jest prezentacja maturalna, każdy już wie. Wiadomo również, jak ważne jest odpowiednie do niej przygotowanie. Pierwszym etapem przygotowań jest wybranie tematu, ponieważ bez tego nie może być mowy o jakichkolwiek działaniach.

Temat bywa realizowany pod kierunkiem nauczyciela bądź opracowywany samodzielnie. W każdej szkole jest inaczej, czasami uczniowie wypisują listę sposobów na realizację swoich tematów i następnie wspólnie z niej korzystają, czasami zagadnienia, przydatne wiadomości poddaje nauczyciel, czasami także wytyczne przychodzą z zewnątrz, pochodzą z lat poprzednich itd. Praktykuje się oczywiście zachęcanie zdających do przeprowadzania własnych sposobów na realizację tematu, co jest godne pochwały, ponieważ prezentacja jest nie tylko pokazem umiejętności ucznia i jego wiedzy ogólnej, ale również służy wykazaniu się zainteresowaniami, oryginalnością, umożliwia prowadzenie badań naukowych, coś a’la pierwsza w życiu praca badawcza.

Lista tematów zwykle oscyluje wokół różnych zagadnień wydobytych z tego, co pojawiło się na lekcjach języka polskiego na przestrzeni trzech lat i nie tylko. Można znaleźć tematy stricte literackie oraz bardziej uniwersalne, zachęcające lub wręcz nakłaniające do wykorzystywania innych jeszcze dzieł artystycznych, multimediów itd. Uczniowie dokładni, zdolni, mający dużo do powiedzenia mogą bez przeszkód decydować się na samą literaturę i zagadnienia podobne, teoretyczne, na przykład językowe – z pewnością sobie poradzą bez konieczności wspierania się rozwiniętym materiałem. Nie znaczy to, że tematy rozbudowane o rozmaite media nadają się tylko i wyłącznie dla uczniów słabszych. Po prostu w przypadku takich tematów uczeń otrzymuje już na starcie punkty za różnorodność, za to, że wykorzystuje różne materiały, na przykład nagrania muzyczne, obrazy, rzeźby. Im bardziej „zakręcony” temat, tym większa szansa na łatwe wykazanie się, co w dodatku będzie przyjemne.

Tematy na liście bywają do siebie podobne – jeśli interesuje nas jakaś konkretna lektura lub epoka literacka, lub zagadnienie językowe, prześledźmy listę i zakreślmy tematy dotyczące tego właśnie aspektu. Później drogą eliminacji wybierzmy temat najlepszy z możliwych. Czasami różnice są naprawdę niewielkie, a jak się okazuje, mogą znacząco wpłynąć na całe przygotowania do egzaminu oraz na przebieg prezentacji. Różnorodność tematów pomaga też w przypadku, gdy większa ilość  osób chce podejść do podobnego zagadnienia, a jednocześnie uniknąć banalnego eksplorowania tych samych pól.

Jeśli można samodzielnie obmyślić realizację tematu, najbardziej cieszą się osoby obdarzone niebagatelną wyobraźnią i chętne do podejmowania wyzwań. Kwestia jest bowiem dość trudna, raz, że podejście do tematu  musi znaleźć akceptację u nauczyciela języka polskiego, a dwa, że musi sprostać próbie czasu. Maturzyści mają osiemnaście, dziewiętnaście lat – to piękny wiek, ale poglądy na różne sprawy w tym okresie często są jeszcze dość zmienne. Czasu nie jest niby aż tak dużo, ale kto był kiedyś osiemnastolatkiem ten wie, jak szybko mijają dni pięknej młodości. Można opierać się na zainteresowaniach, ale znacznie lepiej będzie, jeśli temat da się połączyć z zagadnieniem bardziej ogólnym. Niech ulubiona lektura stanie się przyczynkiem do rozważań ogólnoliterackich, a ulubiony bohater motywem, wokół którego da się zbudować rozsądną argumentację, popartą innymi jeszcze przykładami.

Możemy mieć wpływ na brzmienie tematu – można zgłaszać swoje propozycje, ale robi się to rok wcześniej, do 10 kwietnia, a dodatkowo propozycje te muszą zdobyć akceptację OKE. W przeciwnym przypadku otrzymujemy po prostu listę podzieloną na trzy działy, są to literatura, związki literatury z innymi dziedzinami sztuki, język. Przy decydowaniu się na kategorię warto wypisać swoje mocne strony i w ten sposób umotywować wybór – poleganie tylko na intuicji nie jest właściwe, jeśli chodzi o coś, co będzie później częścią składową naszej przepustki na studia.